روشنگر
وبلاگ دکتر احمد جهان بزرگی استاد دانشگاه و عضو هیآت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: احمد جهان بزرگی - ۱۳۸٩/۸/٢۱

حضرت آیه الله جنتی در 21 / 8 / 89 در خطبه های نماز جمعه از یکی از در خواست های دیگر نا به جا و غیر عادلانه " خانواده اکبر هاشمی رفسنجانی " پرده برداشتند.

 بر اساس گفته های ایشان اخیرا این خانواده در خواست نموده است که پسر فراری خانواده که در فتنه 88 در کنار دیگر اعضاء خانواده نقش اساسی داشته است به ایران باز گردد. ایشان می گوید:

" درباره بعضی از این‌ها پیش‌تر بچه‌های اطلاعات پیش من می‌آمدند و ناراحت بودند از این‌که این فرد فسادهای گوناگون دارد و جرات ندارند علیه او دم بزنند. حالا بحمدلله طوری شده که امنیت از این فرد گرفته شده است، حالا توصیه می‌کنند که اگر آمد و خواست بیاید در فرودگاه دستگیر نکنند، چون هتک احترامش می‌شود. به خانه برود و بعد از آن که استراحت کرد، سراغش بروند. تازه زندان هم نبرند، خانه‌ای به او بدهید و ترددهایش را محدود کنید و در عین حال در آن خانه در رفاه کامل باشد. همین‌طور خواسته‌اند که پرونده‌اش به اطلاعات و سپاه نرود و در همان قوه قضاییه آن هم توسط قاضی عادل ـ از نظر این‌ها ـ رسیدگی شود. قاضی عادل از نظر این‌ها کسی است که تبرئه کند و یا محکومیت کمی بدهد والا ظالم است. چنین توقعی وجود دارد که بی‌عدالتی است ".

نویسنده: احمد جهان بزرگی - ۱۳۸٩/۸/۱٤

کودتای سبز

برنامه ریزی برای انجام کودتا را بیشتر کمیته سه جانبه به سرپرستی آمریکا بر عهده گرفت زیرا شبیه آن را تا آن زمان در چند کشور با موفقیت نسبی به انجام رسانده بود.

 

ü     آمریکائیها فعالیتهای زیر را که درانقلاب نارنجی اوکراین تجربه کرده بودند در ایران شروع کردند:

1-  حمایت وسیع رسانه ای در داخل و خارج ازنامزد مورد حمایت غرب.

2- حمایت شدید مالی از نامزد وابسته به غرب.

3- تخریب نامزد رقیب به وسیله شایعات وسیع ، دروغگوئی وسیاه نمائی وضع موجود.

4- اعلام پیروزی نامزد وابسته، قبل از آغاز رأی گیری وزمینه سازی برای القاء تقلب گسترده.

5- نپذیرفتن نتایج انتخابات و تشویق جوانان و گروهها ی هدف برای حضور در خیابانها.

براین اساس روز پنجشنبه 21 خرداد 88 شایعه ای مبنی بر پاسخ مقام معظم رهبری به نامه هاشمی رفسنجانی پخش می شود که از سوی منابع آگاه تکذیب می گردد.

پایگاه اطلاع رسانی ستاد موسوی اعلام می کند: بر اساس نظر سنجی معتبر، موسوی پیروز مرحله اول انتخابات است. این پایگاه همچنین از مصاحبه مطبوعاتی موسوی در روز شنبه ساعت 2 بعد از ظهردر دفتر روزنامه اطلاعات خبر می دهد.

شبکه پیامک کشور در این روز به علت پخش تصاویرو شایعات غیر اخلاقی و جعل اخبار قطع می شود. از جمله این جعلیات، جعل پیامی از طرف رهبر معظم انقلاب اسلامی خطاب به هاشمی رفسنجانی است که در آن پیام آورده شده بود: " ملت فهیم ایران در پای صندوقهای رای پاسخ دروغگویان را خواهد داد ". این پیام به وسیله پیامک درسطح وسیعی پخش شد.

دوم: اینکه در پیامی از مردم درخواست شد که در اجتماع میلیونی، جمعه شب، در مقابل وزارت کشور جهت صیانت از آراء حضور یابند. دلیل چنین طراحی پیش بینی همان کسانی بود که در صورت شکست در انتخابات بتوانند با وارد آوردن فشار بر مدیران انتخابات به اهداف بعدی خود نائل آیند.

سوم: برنامه ریزی استفاده این سه جریان از پیامک برای القاء پیروزی میر حسین و ارائه گزارشات لحظه به لحظه ساختگی برای تاثیر گذاری بر آراء مردم.

اما روز رأی گیری یعنی 22 خرداد 88، از ابتدای روز شایعاتی از جانب ستادهای انتخاباتی موسوی شنیده می شد که موسوی با اکثریت قاطع آراء پیروز انتخابات خواهد شد.

-          اعضاء ستاد تبلیغاتی موسوی در برخی از سایتهای مربوطه این خبر را القاء می کردند که حوزه های انتخاباتی با کمبود تعرفه های رأی گیری روبرو هستند.

-          در یکی از سه شاخه فتنه از چند روز قبل برنامه ریزی می شود که در روز رأی گیری با یکی از افراد خانواده اکبر هاشمی رفسنجانی مصاحبه ای انجام پذیرد و از طریق او به جامعه پیام داده شود که اگر دولت خواست تقلب بکند مردم به خیابانها بریزند. البته 9 ماه قبل از این هاشمی رفسنجانی در ساختن یک سابقه ذهنی از احتمال وجود تقلب در انتخابات کلید اصلی را زده بود. بالاخره پس از رایزنی و مشورت نهایتا قرعه به نام " عفت مرعشی " همسر اکبر هاشمی رفسنجانی افتاد و قرار شد که صبح روز رأی گیری خبرنگاری درحوزه رأی گیری که مشارالیها شرکت می کند با او مصاحبه کند. روز موعود این کار انجام می پذیرد:

خبر نگار: احتمال تقلب را می دهید؟ حاج خانم !  ....

همسر هاشمی : به شرطی که مردم خودشون بیان جلو.....

 خبرنگار: حاج خانم ! توصیه تان به نامزدها چیست؟ به هواداران.....؟

همسر هاشمی: اگر تقلب کردند بریزند توی خیابونا.......

-          علی اکبر محتشمی پور که در آن روز از طرف اصلاح طلبان مسئول کمیته صیانت از آراء شده بود در نامه ای به وزیر کشوراز کمبود تعرفه های رأی شکایت می کند.

-          در پایان روز رأی گیری، ستاد میر حسین در بیانیه ای خطاب به مردم اعلام می کند که در حوزه های اخذ رأی حضور داشته باشید و از مسئولین در خواست تمدید وقت نمایند.

-          ساعت 23 روز 22 خرداد میر حسین در پیامی خطاب به ملت ایران ضمن تشکر از حضور مردم در پای صنوقهای رای اعلام کرد که وی توانسته اکثریت آراء را به دست آورد و رئیس جمهور ایران شود. او زمان جشن پیروزی خود را شامگاه ولادت حضرت زهراء س یعنی روز 25 خرداد ماه اعلام میکند.

-          او در مصاحبه مطبوعاتی که در همان ساعت 30/23 روز رأی گیری ( که هنوز رأی گیری پایان نیافته بود) با رسانه های خارجی و داخلی داشت گفت که با همه تخلفات و تقلبها او توانسته است به اکثریت قاطع آراء دست یابد.

میر حسین در مصاحبه: ما به هر حال خود را پیروز قطعی این میدان می دانیم؛ با قرائنی که در دست داریم.  

-          ... سیدمحمد خاتمی رئیس بنیاد باران گفت: " همه شواهد امر حاکی است که مهندس موسوی انتخابات را برده است اما من پیشگو نیستم". ...

نویسنده: احمد جهان بزرگی - ۱۳۸٩/۸/٧

گفتیم که مناظره ها آب پاکی را روی دست همه سردمداران اصلاحات ریخت که " احمدی نژاد " پیروز انتخابات است و هیچ راهی جز بر هم زدن بازی برایشان باقی نمانده است. البته اینکه " موسوی بی عرضه است " چیزی بود که بارها و بارها افراد این ستاد قبل ازمناظره ها گفته بودند و به این مسئله آگاه بودند که موسوی قطعا رأی نخواهد آورد. اسنادی که یکی از محققین تاریخ از ستاد قیطریه، که حین برگزاری انتخابات درحمله مردم به این ستاد به دست آورده است، همین آگاه بودن را اثبات می کند. اسناد بازگو کننده آن است که رئیس ستاد قیطریه ( میم – الف ) از اعضاء موثر جبهه مشارکت اسلامی معمولا در گفتگوهای خود در ستاد این گفته ها را داشته است:

-          خاتمی را نمی گذاریم کنار بکشد،...... اگر کنار بکشد می بازیم انتخابات رو.

-          وضع مهندس خوب نیست.....برنده نمی شویم.

-          ( موسوی) خیلی کند هست....اگه ببازیم خیلی فاجعه است.

-          مهندس جاه طلب و خود رای است و خیلی سخت عمل می کند.

-          از اصفهان خبر می رسد که مناظره ها کار خودش را کرده و اوضاع به نفع احمدی نژاد شده ... موسوی عرضه نداره و بلد نیست حرف بزنه ... احمدی نژاد مثل شیر حرف می زنه.....

-          تهران و جاهای دیگر هم همین طوره... مناظره در آن شهرستانها بیشتر به نفع احمدی نژاده... ما گیج شدیم به خدا.

-          اوضاع خوب نیست...... دزد گیر بزرگ.....احمدی نژاد داره رئیس جمهور میشه......

-          یکنفر از اعضاء می گوید: شما هم باور کردید؟

-          م – الف ( رئیس ستاد قیطریه ): لازم نیست ما باور کنیم ملت ایران داره باور می کنه.....

-          یکنفر از اعضاء: " دوباره توی تور افتادیم ".

-          م - الف: تور مور نیست داره می بره....

-          در 19 / 3 / 88 م - الف: ما در دور اول رأی می آوریم.

-          یکی از افراد : اگر غیر از این شد شما چه می کنید؟

-         م – الف( رئیس ستاد قیطریه ): ما داریم برنامه ریزی می کنیم که مردم بیرون بریزند واعتراض کنیم.

دردر همین زمان، یعنی دو روز مانده به انتخابات، هاشمی رفسنجانی تصمیم می گیرد نامه ای خطاب به مقام معظم رهبری بنویسد ودر آن ضمن تهدید مقام معظم رهبری از " اجتماعات " و " آتش" و " دود" سخن به میان می آورد. یعنی چیزی که از 23 خرداد 1388 شروع شد. او در این نامه می گوید:  

... با اینهمه بر فرض اینکه اینجانب صبورانه به مشی گذشته ادامه دهم، بی‌شک بخشی از مردم و احزاب و جریانها این وضع را بیش از این بر نمی‌تابند و آتش‌فشانهایی که از درون سینه‌های سوزان تغذیه می‌شوند، در جامعه شکل خواهد گرفت که نمونه‌های آن را در اجتماعات انتخاباتی در میدانها، خیابانها و دانشگاهها مشاهده می‌کنیم.

اگر نظام نخواهد یا نتواند با پدیده‌های زشت و گناه‌آلودی مثل تهمت ها ؛ دروغ‌ها و خلاف‌گوییهای مطرح شده در آن مناظره برخورد کند و اگر مسئولان اجرای قانون نخواهند و یا نتوانند به تخلّف‌های صریح خلاف قانون در اعلان افراد به عنوان فاسد که فقط بعد از اثبات تخلّف در دادگاه قابل اعلان است، رسیدگی کنند و اگر فردی در موقعیت ریاست جمهوری بدون مراعات ‌شأن منصب مقدسش خود را مجاز به ارتکاب چنین گناهان کبیره و اخلاق‌شکن علیرغم سوگند به مراعات شرع و قانون بداند، چگونه می‌توانیم خود را از پیروان نظام مقدس اسلامی بدانیم؟

رهبری معظم انقلاب؛

اکنون که امام راحل (ره) آن پیر فرزانه و حلّال مشکلات و ملجاء همه و یار صبور و دیرینه هر دوی ما آیت‌الله شهید مظلوم دکتر بهشتی و بسیاری از همسنگران قدیم که یا به فیض عظمای شهادت رسیدند و یا به دیار باقی شتافتند ؛ در بین ما حضور ندارند، شما مانده‌اید و من و معدودی از یاران و همفکران قدیم. از جناب‌عالی با توجه به مقام و مسئولیت و شخصیت‌تان انتظار است برای حل این مشکل و برای رفع فتنه‌های خطرناک و خاموش کردن آتشی که هم اکنون دودش در فضا قابل مشاهده است، هرگونه که صلاح می‌دانید اقدام مؤثری بنمایید و مانع شعله‌ورتر شدن این آتش در جریان انتخابات و پس از آن شوید.

لذا در فرصت باقی‌مانده ضروری به نظر می‌رسد خواسته حق حضرت‌عالی و مردم در خصوص انجام انتخاباتی سالم و پرابهت و حداکثری تحقق یابد. کاری که می‌تواند عامل نجات کشور از خطر و باعث تحکیم وحدت ملی و اعتماد عمومی باشد و فتنه‌گران نتوانند با حدس و گمان نصّ پیامتان در مشهد و در مرقد امام راحل را با هوس خود تحریف کنند و با نادیده گرفتن قانون، بنزین بر آتش‌افروخته بریزند.

سر چشمه شاید گرفتن به بیل ، چو پر شد نشاید گرفتن به پیل

دوست، همراه، و هم سنگر دیروز، امروز و فردایتان

در همین روز یکی از اعضاء کادرمرکزی حزب کارگزاران سازندگی به نام ( ع – ه ) در جلسه ای به رئیس ستاد قیطریه می گوید:

-          ببین.... این نامه حاج آقا خیلی تنده .... به بچه های ستاد اصلاح طلبان بگو چاپ کنند؛ حاج آقا در اونجا میگه: یا اینجا خراب می شه یا چیز می شه و اینا...... دودش از جلو پیدا است......

-          ما چاپ کردیم... حداقل دست به دست بدهند ... موجش برود .... نبوی کجاست؟ تا من بهش بگم...

-          رئیس ستاد : می گوئیم همه چاپ کنند... استانها را من می گویم همه عمل کنند.

****

پس از این نامه است که هر سه جریان یاد شده بیشتر به هم نزدیک می شوند و در تعامل نزدیکتر و صمیمی تری با هم قرار می گیرند و در ایجاد یک کودتای رنگی، با الگو گرفتن از " کودتای نارنجی اوکراین "، مصمم تر می شوند.

ادامه دارد.............. دنبال کنید

احمد جهان بزرگی
احمدجهان‌بزرگی_ متولد 1334 در شیراز هستم. تاکنون تالیفات متعددی را در زمینه اندیشه‌های سیاسی در اسلام، و هم‌چنین حکومت دینی به رشته تحریر درآورده ام. معرفی: سوابق تحصیلی: کارشناسی علوم سیاسی از دانشگاه تهران_ کارشناسی ارشد علوم سیاسی از دانشگاه شهید بهشتی_ دانشوری علوم سیاسی از دانشگاه تربیت مدرس_ دکترای علوم سیاسی گرایش جامعه شناسی سیاسی از دانشگاه تهران_ تحصیلات حوزوی در سطح خارج فقه و اصول فعالیت‌های اجرایی: مدیر گروه علوم سیاسی (شورای نقد کتب دانشگاهی) پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی_ مدیر گروه علوم سیاسی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی_ مدرس سطح دو حوزه علمیه عضو هیأت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی_ فعالیت های آموزشی : تدریس دروس علوم سیاسی و معارف اسلامی در دانشگاه های تهران تدریس دروس اصول فقه و مظفر در حوزه های علمیه تدریس دروس ریشه های انقلاب اسلامی، اندیشه سیاسی در اسلام، فقه سیاسی، نظام سیاسی و دولت در اسلام، روش تحقیق در علوم سیاسی، مبانی سیاست، روش تحلیل سیاسی و متدلوژی تفسیر سیاسی_ کتابها: اصول سیاست و حکومت/ پیشینه تاریخی نظریه ولایت‌فقیه/ اندیشه سیاسی امام خمینی/ درآمدی بر نظریه دولت در اسلام/ متدولوژی تفسیر سیاسی/ آزادی سیاسی/ درآمدی بر تحول دولت در اسلام/ اصول تحلیل و بررسی/ روش پردازش داده‌ها/ مقالات: پیشینه تاریخی ولایت فقیه / قبسات// نخبگان در جامعه اسلامی (مجموعه مقالات) / راه انقلاب// جستاری در استراتژی برخورد آمریکا با ایران (مجموعه مقالات) / جرعه جاری// نظام سیاسی و دولت در اندیشه امام خمینی / نشریه دانشگاه اسلامی// انقلاب عدالتخواهی در دو اندیشمند معاصر آن / نشریه دانشگاه اسلامی// شیخ فضل اله نوری و میرزای نائینی تضاد یا سوء تفاهم / نشریه قبسات// سیری در اصول کلی اندیشه ائمه مکتب هدایت (مجموعه مقالات) / تأملات سیاسی// اصول اندیشه سیاسی در اسلام و مغرب /(مجموعه مقالات) / تأملات سیاسی// مدخلی بر مبانی علم سیاست (مجموعه مقالات) / تأملات سیاسی// ( برای دیدن کلیه مطالب لطفا به آرشیو مطالب مراجعه نمائید )
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :