روشنگر
وبلاگ دکتر احمد جهان بزرگی استاد دانشگاه و عضو هیآت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی
صفحات وبلاگ
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: احمد جهان بزرگی - ۱۳٩٢/٧/٦

باسمه تعالی

خانمی به نام مریم مطلب زیر را برای بنده نوشته اند که چون اهمیت دارد آن را در اینجا ذکر می کنم و پاسخ می دهم

" من یک لیبرالم اما ما هیچ وقت  اینجوری که شما میگید نیستیم در هر حزبی افرادی وجود دارند که کارهایی خلاف عقائد حزب انجام میدن ما میگیم آزادی مردم در چارچوب قانون نه در چارچوب قدرت دولت

نویسنده: مریم "

 

سرکار خانم مریم  

با سلام واحترام

اول اینکه لیبرالیسم یک حزب نیست و یک مکتب است که چون اصول عقاید دارد بنده ازآن به عنوان یک دین ( البته ساخته دست بشر) تعبیر کرده ام که از نظر منطق قرآن این تعبیر صحیح هم هست.

بنده در نوشته هایم به هیچ وجه ادعا نکرده ام که همه پیروان دین لیبرالیسم دستورات آن مکتب را انجام می دهند. چنانکه من وشما می دانیم فقط عده ای در غرب ودر جاهای دیگر جهان همجنس بازی می کنند و این مسئله همه گیر نیست. چیزی که در اینجا مهم است عقاید نهفته در یک دین وپیامدهای آن برای بشریت است. امروزه با روشی که لیبرالیستها در دنیا پیش گرفته اند می روند تا ارتباط جنسی با محارم را به یک فرهنگ تبدیل کنند. چنانکه در برخی از کانالهای ماهواره ای افرادی که با محارم خود باصطلاح ازدواج کرده اند را می آورند وبا آنها در مورد کم وکیف آن به بحث و گفتگو می پردازند و به این وسیله یک کار بسیار شنیع را تبلیغ کرده و اشاعه می دهند. و اگر تا کنون در کشورهای خود آن را رسمی نکرده اند به خاطر ترس از افراد مذهبی جهان بوده است. امیدوارم چنین اتفاقی نیافتد.

دوم اینکه شما فرموده اید: " ما میگیم آزادی مردم در چارچوب قانون نه در چارچوب قدرت دولت  ". اگر مقصود از ما لیبرالیست ها هستند، که این تعریف از لیبرالیستها غلط است. بلکه باید می گفتید " لیبرالیستها می گویند: لیبرالیسم یعنی آزادی در چارچوب قانون لیبرالیسم ". که این حرف صحیح می شد چون چند تا از قوانین لیبرالیستی اینها هستند: آزادی زنا، آزادی شراب، آزادی قمار، آزادی همجنس بازی ................و در آینده آزادی تجاوز به محارم.

در صورتی که اگر بخواهیم تعریف شما را از لیبرالیسم قبول کنیم پس امام خمینی و بسیاری از مجتهدین اسلامی لیبرال خواهند بود زیرا همه آنها می گویند: آزادی مردم باید در چارچوب قانون باشد البته قانون اسلامی نه قانون خود ساخته هر دولتی.

پس باید بیشتر دقت بفرمائید      

به هر حال از این که به مطالب بنده سر زدید و اعلام نظر کردید کمال تشکر را دارم.

 

 

احمد جهان بزرگی
احمدجهان‌بزرگی_ متولد 1334 در شیراز هستم. تاکنون تالیفات متعددی را در زمینه اندیشه‌های سیاسی در اسلام، و هم‌چنین حکومت دینی به رشته تحریر درآورده ام. معرفی: سوابق تحصیلی: کارشناسی علوم سیاسی از دانشگاه تهران_ کارشناسی ارشد علوم سیاسی از دانشگاه شهید بهشتی_ دانشوری علوم سیاسی از دانشگاه تربیت مدرس_ دکترای علوم سیاسی گرایش جامعه شناسی سیاسی از دانشگاه تهران_ تحصیلات حوزوی در سطح خارج فقه و اصول فعالیت‌های اجرایی: مدیر گروه علوم سیاسی (شورای نقد کتب دانشگاهی) پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی_ مدیر گروه علوم سیاسی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی_ مدرس سطح دو حوزه علمیه عضو هیأت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی_ فعالیت های آموزشی : تدریس دروس علوم سیاسی و معارف اسلامی در دانشگاه های تهران تدریس دروس اصول فقه و مظفر در حوزه های علمیه تدریس دروس ریشه های انقلاب اسلامی، اندیشه سیاسی در اسلام، فقه سیاسی، نظام سیاسی و دولت در اسلام، روش تحقیق در علوم سیاسی، مبانی سیاست، روش تحلیل سیاسی و متدلوژی تفسیر سیاسی_ کتابها: اصول سیاست و حکومت/ پیشینه تاریخی نظریه ولایت‌فقیه/ اندیشه سیاسی امام خمینی/ درآمدی بر نظریه دولت در اسلام/ متدولوژی تفسیر سیاسی/ آزادی سیاسی/ درآمدی بر تحول دولت در اسلام/ اصول تحلیل و بررسی/ روش پردازش داده‌ها/ مقالات: پیشینه تاریخی ولایت فقیه / قبسات// نخبگان در جامعه اسلامی (مجموعه مقالات) / راه انقلاب// جستاری در استراتژی برخورد آمریکا با ایران (مجموعه مقالات) / جرعه جاری// نظام سیاسی و دولت در اندیشه امام خمینی / نشریه دانشگاه اسلامی// انقلاب عدالتخواهی در دو اندیشمند معاصر آن / نشریه دانشگاه اسلامی// شیخ فضل اله نوری و میرزای نائینی تضاد یا سوء تفاهم / نشریه قبسات// سیری در اصول کلی اندیشه ائمه مکتب هدایت (مجموعه مقالات) / تأملات سیاسی// اصول اندیشه سیاسی در اسلام و مغرب /(مجموعه مقالات) / تأملات سیاسی// مدخلی بر مبانی علم سیاست (مجموعه مقالات) / تأملات سیاسی// ( برای دیدن کلیه مطالب لطفا به آرشیو مطالب مراجعه نمائید )
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :