روشنگر
وبلاگ دکتر احمد جهان بزرگی استاد دانشگاه و عضو هیآت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: احمد جهان بزرگی - ۱۳۸٩/۸/۱٤

کودتای سبز

برنامه ریزی برای انجام کودتا را بیشتر کمیته سه جانبه به سرپرستی آمریکا بر عهده گرفت زیرا شبیه آن را تا آن زمان در چند کشور با موفقیت نسبی به انجام رسانده بود.

 

ü     آمریکائیها فعالیتهای زیر را که درانقلاب نارنجی اوکراین تجربه کرده بودند در ایران شروع کردند:

1-  حمایت وسیع رسانه ای در داخل و خارج ازنامزد مورد حمایت غرب.

2- حمایت شدید مالی از نامزد وابسته به غرب.

3- تخریب نامزد رقیب به وسیله شایعات وسیع ، دروغگوئی وسیاه نمائی وضع موجود.

4- اعلام پیروزی نامزد وابسته، قبل از آغاز رأی گیری وزمینه سازی برای القاء تقلب گسترده.

5- نپذیرفتن نتایج انتخابات و تشویق جوانان و گروهها ی هدف برای حضور در خیابانها.

براین اساس روز پنجشنبه 21 خرداد 88 شایعه ای مبنی بر پاسخ مقام معظم رهبری به نامه هاشمی رفسنجانی پخش می شود که از سوی منابع آگاه تکذیب می گردد.

پایگاه اطلاع رسانی ستاد موسوی اعلام می کند: بر اساس نظر سنجی معتبر، موسوی پیروز مرحله اول انتخابات است. این پایگاه همچنین از مصاحبه مطبوعاتی موسوی در روز شنبه ساعت 2 بعد از ظهردر دفتر روزنامه اطلاعات خبر می دهد.

شبکه پیامک کشور در این روز به علت پخش تصاویرو شایعات غیر اخلاقی و جعل اخبار قطع می شود. از جمله این جعلیات، جعل پیامی از طرف رهبر معظم انقلاب اسلامی خطاب به هاشمی رفسنجانی است که در آن پیام آورده شده بود: " ملت فهیم ایران در پای صندوقهای رای پاسخ دروغگویان را خواهد داد ". این پیام به وسیله پیامک درسطح وسیعی پخش شد.

دوم: اینکه در پیامی از مردم درخواست شد که در اجتماع میلیونی، جمعه شب، در مقابل وزارت کشور جهت صیانت از آراء حضور یابند. دلیل چنین طراحی پیش بینی همان کسانی بود که در صورت شکست در انتخابات بتوانند با وارد آوردن فشار بر مدیران انتخابات به اهداف بعدی خود نائل آیند.

سوم: برنامه ریزی استفاده این سه جریان از پیامک برای القاء پیروزی میر حسین و ارائه گزارشات لحظه به لحظه ساختگی برای تاثیر گذاری بر آراء مردم.

اما روز رأی گیری یعنی 22 خرداد 88، از ابتدای روز شایعاتی از جانب ستادهای انتخاباتی موسوی شنیده می شد که موسوی با اکثریت قاطع آراء پیروز انتخابات خواهد شد.

-          اعضاء ستاد تبلیغاتی موسوی در برخی از سایتهای مربوطه این خبر را القاء می کردند که حوزه های انتخاباتی با کمبود تعرفه های رأی گیری روبرو هستند.

-          در یکی از سه شاخه فتنه از چند روز قبل برنامه ریزی می شود که در روز رأی گیری با یکی از افراد خانواده اکبر هاشمی رفسنجانی مصاحبه ای انجام پذیرد و از طریق او به جامعه پیام داده شود که اگر دولت خواست تقلب بکند مردم به خیابانها بریزند. البته 9 ماه قبل از این هاشمی رفسنجانی در ساختن یک سابقه ذهنی از احتمال وجود تقلب در انتخابات کلید اصلی را زده بود. بالاخره پس از رایزنی و مشورت نهایتا قرعه به نام " عفت مرعشی " همسر اکبر هاشمی رفسنجانی افتاد و قرار شد که صبح روز رأی گیری خبرنگاری درحوزه رأی گیری که مشارالیها شرکت می کند با او مصاحبه کند. روز موعود این کار انجام می پذیرد:

خبر نگار: احتمال تقلب را می دهید؟ حاج خانم !  ....

همسر هاشمی : به شرطی که مردم خودشون بیان جلو.....

 خبرنگار: حاج خانم ! توصیه تان به نامزدها چیست؟ به هواداران.....؟

همسر هاشمی: اگر تقلب کردند بریزند توی خیابونا.......

-          علی اکبر محتشمی پور که در آن روز از طرف اصلاح طلبان مسئول کمیته صیانت از آراء شده بود در نامه ای به وزیر کشوراز کمبود تعرفه های رأی شکایت می کند.

-          در پایان روز رأی گیری، ستاد میر حسین در بیانیه ای خطاب به مردم اعلام می کند که در حوزه های اخذ رأی حضور داشته باشید و از مسئولین در خواست تمدید وقت نمایند.

-          ساعت 23 روز 22 خرداد میر حسین در پیامی خطاب به ملت ایران ضمن تشکر از حضور مردم در پای صنوقهای رای اعلام کرد که وی توانسته اکثریت آراء را به دست آورد و رئیس جمهور ایران شود. او زمان جشن پیروزی خود را شامگاه ولادت حضرت زهراء س یعنی روز 25 خرداد ماه اعلام میکند.

-          او در مصاحبه مطبوعاتی که در همان ساعت 30/23 روز رأی گیری ( که هنوز رأی گیری پایان نیافته بود) با رسانه های خارجی و داخلی داشت گفت که با همه تخلفات و تقلبها او توانسته است به اکثریت قاطع آراء دست یابد.

میر حسین در مصاحبه: ما به هر حال خود را پیروز قطعی این میدان می دانیم؛ با قرائنی که در دست داریم.  

-          ... سیدمحمد خاتمی رئیس بنیاد باران گفت: " همه شواهد امر حاکی است که مهندس موسوی انتخابات را برده است اما من پیشگو نیستم". ...

احمد جهان بزرگی
احمدجهان‌بزرگی_ متولد 1334 در شیراز هستم. تاکنون تالیفات متعددی را در زمینه اندیشه‌های سیاسی در اسلام، و هم‌چنین حکومت دینی به رشته تحریر درآورده ام. معرفی: سوابق تحصیلی: کارشناسی علوم سیاسی از دانشگاه تهران_ کارشناسی ارشد علوم سیاسی از دانشگاه شهید بهشتی_ دانشوری علوم سیاسی از دانشگاه تربیت مدرس_ دکترای علوم سیاسی گرایش جامعه شناسی سیاسی از دانشگاه تهران_ تحصیلات حوزوی در سطح خارج فقه و اصول فعالیت‌های اجرایی: مدیر گروه علوم سیاسی (شورای نقد کتب دانشگاهی) پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی_ مدیر گروه علوم سیاسی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی_ مدرس سطح دو حوزه علمیه عضو هیأت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی_ فعالیت های آموزشی : تدریس دروس علوم سیاسی و معارف اسلامی در دانشگاه های تهران تدریس دروس اصول فقه و مظفر در حوزه های علمیه تدریس دروس ریشه های انقلاب اسلامی، اندیشه سیاسی در اسلام، فقه سیاسی، نظام سیاسی و دولت در اسلام، روش تحقیق در علوم سیاسی، مبانی سیاست، روش تحلیل سیاسی و متدلوژی تفسیر سیاسی_ کتابها: اصول سیاست و حکومت/ پیشینه تاریخی نظریه ولایت‌فقیه/ اندیشه سیاسی امام خمینی/ درآمدی بر نظریه دولت در اسلام/ متدولوژی تفسیر سیاسی/ آزادی سیاسی/ درآمدی بر تحول دولت در اسلام/ اصول تحلیل و بررسی/ روش پردازش داده‌ها/ مقالات: پیشینه تاریخی ولایت فقیه / قبسات// نخبگان در جامعه اسلامی (مجموعه مقالات) / راه انقلاب// جستاری در استراتژی برخورد آمریکا با ایران (مجموعه مقالات) / جرعه جاری// نظام سیاسی و دولت در اندیشه امام خمینی / نشریه دانشگاه اسلامی// انقلاب عدالتخواهی در دو اندیشمند معاصر آن / نشریه دانشگاه اسلامی// شیخ فضل اله نوری و میرزای نائینی تضاد یا سوء تفاهم / نشریه قبسات// سیری در اصول کلی اندیشه ائمه مکتب هدایت (مجموعه مقالات) / تأملات سیاسی// اصول اندیشه سیاسی در اسلام و مغرب /(مجموعه مقالات) / تأملات سیاسی// مدخلی بر مبانی علم سیاست (مجموعه مقالات) / تأملات سیاسی// ( برای دیدن کلیه مطالب لطفا به آرشیو مطالب مراجعه نمائید )
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :