روشنگر
وبلاگ دکتر احمد جهان بزرگی استاد دانشگاه و عضو هیآت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: احمد جهان بزرگی - ۱۳۸٩/٩/٤

24 خرداد ٨٨ 

-          نیمه شب عده ای افراد خود سر و نادان به کوی دانشگاه تهران حمله ور می شوند و به ضرب وجرح دانشجویان می پردازند. این مسئله بهانه ای به دست سه جریان فوق می دهد تا بر تبلیغات خود علیه نظام جمهوری اسلامی شدت بخشند و با استفاده از جو به وجود آمده به " کشته سازی دروغین " بپردازند و این مسئله را دلیلی بر بی کفایتی دولتی اعلام کنند که علاوه بر این که در آراء مردم دستکاری کرده است دست به کشت و کشتار مخالفین نیزمی زند.

-          از صبح این روز دانشجویان طرفدار سه جریان فوق و دانشجویان و اساتید بسیجی به اتفاق رئیس دانشگاه تهران در اعتراض به قضایای کوی دانشگاه در مسجددانشگاه تهران تجمع و اعلام تحصن نمودند.

-          دراین روز برخی رسانه های گروهی اعلام می دارند که دکتر احمدی نژاد عصر امروز در میدان ولی عصر تهران با مردم تهران سخن خواهد گفت. ساعت 4 بعد از ظهر شروع این تجمع بود. یکی از علتهای این تجمع را من این می دانم که رأی دهندگان به احمدی نژاد می خواستند نشان دهند که اولا کم نیستند و ثانیا به سران "فتنه " ای که از روز قبل برای عملیاتی کردن " کودتای سبز " هواداران خود را به خیابانها کشانده بودند شروع شده بود هشدار دهند که دست از رأی خود بر نخواهند داشت وعلیه فتنه گران اقدام خواهند نمود. در همان روز مردم حاضر در میدان میر حسین موسوی، کروبی، خانواده هاشمی و خود اکبر هاشمی رفسنجانی را باضافه مجموعه استکبار جهانی مسبب این جریا نات می دانستند و علیه آنها شعارهای خود جوش می دادند.

 احمدی‌نژاد درتجمع میدان ولی عصر تهران ، تلاش کرد تا میان رای دهندگان به نامزدهای رقیب با عوامل اغتشاش ، فاصله بیندازد تا زمینه برخورد جدی و فوری با آشوبگران فراهم شود. او گفت : در انتخابات ، ۴۰ میلیون نفر خودشان بازیگر اصلی و تعیین کننده اصلی بودند، حالا ۴ تا خس و خاشاک در این گوشه‌ها یک کاری می‌کنند، بدانید که این رودخانه زلال ملت جایی برای خودنمایی آنها نخواهد گذاشت.

این سخنان کاملا شفاف و روشن بیان شد و لفظ خس و خاشاک محدود به کسانی بود که اقدام به قانون شکنی و برهم زدن نظم عمومی کرده بودند، نه رأی دهندگان به نامزد های رقیب .

اما دستگاه تبلیغاتی مشترک سه جریان مزکور ( یعنی کمیته سه جانبه، مجاهدین – مشارکت و مجمع روحانیون _ کارگزاران ) در یک تحریف آشکار" شایعه " ای ساخته و پرداخته کردند و در رسانه های خود پخش کردند که احمدی نژاد، کسانی که به اورأی نداده اند را به خس و خاشاک تشبیه کرده است و این شایعه را به قدری ماهرانه پشتیبانی کردند که حتی برخی از تحلیل گران قدر در داخل ایران را فریب دادند به طوری که جناب آقای عسکر اولادی به خاطر خس و خاشاک نامیدن مخالفین، احمدی نژاد را مورد انتقاد قرار دادند و آقای احمدی توکلی نماینده محترم مردم تهران در مجلس شورای اسلامی و از مدعیان اصلی اصولگرایی ، رئیس جمهور را هدف تندترین انتقادات قرار داد. وی در گفتگوی زنده خود با شبکه ۵ سیما ، رئیس جمهور را متهم کرد که الفاظ و لحن وی یکی از دلایل ناآرامی‌ها بوده است.
توکلی گفت: « باید بپذیریم ۱۴میلیون نفر به آقای احمدی‌نژاد رای نداده‌اند و اینها الان درست یا نادرست سوال دارند و احساس اهانت می‌کنند، اینها نه خس و خاشاک هستند و نه اراذل و اوباش ».

-          در این روز عطریانفر، میردامادی، رمضان زاده، زیدآبادی، بهزاد نبوی و تاجزاده دستگیر شدند.

شروع مرحله در خواست ابطال انتخابات

این مرحله، یکی از مراحل کودتاهای رنگی در کشورهای هدف می باشد. در این مرحله نامزدهای طرفدار غرب درخواست ابطال انتخابات را می نمایند و پس از پذیرفته شدن توسط دولت اعلام می کنند دولتی که پذیرفته است که در انتخابات تقلب صورت گرفته و آن را ابطال کرده است صلاحیت برگزاری دوباره انتخابات را ندارد و انتخابات باید به وسیله سازمانهای بین المللی و با نظارت آنها انجام پذیرد. تا به این وسیله بتوانند تقلبی که می خواهند در آن به انجام برسانند.

این ترفند اگرچه در کشورهای دیگر با موفقیت طرفداران غرب به نتیجه دلخواه آنان رسید، اما در ایران جواب نداد فقط به یک دلیل:

" اکثریت مردم فعلی ایران چشم به دهان رهبری دوخته اند که به او و عدالت و درایتش اعتماد دارند تا تصمیمات نهائی را در جامعه ایران اعلام نماید و آنها عمل کنند "

پس وقتی اعلام شد که نماز جمعه 29 خرداد 88 به وسیله رهبر معظم انقلاب اقامه خواهد شد این اکثریت در انتظار هرچه زودترفرا رسیدن آن جمعه بودند. اما اقلیتی در هوای دیگری بودند؛ همانهائی که دکتر علی شریعتی در توصیف نفاق، خصوصیات آنها را مطرح کرده است.( به فهرست مطالب وبلاگ سر بزنید و در قسمت مطالب شریعتی آنرا بخوانید).

-          در این روز میر حسین موسوی در نامه ای خطاب به شورای نگهبان درخواست ابطال انتخابات را نمود.

-          مجمع روحانیون طی بیانیه ای از مهندسی آراء صورت گرفته توسط مجموعه دولت از مردم پوزش می طلبد و ضمن حمایت قاطع از موسوی اعلام میکنند که او را تنها نخواهند گذاشت. آنها در همین بیانیه ابطال انتخابات را درخواست می نمایند.

-          ستاد انتخابات موسوی از روز شنبه درخواست راهپیمائی از انقلاب تا آزادی را می کند که وزارت کشور مخالفت خود را اعلام می کند.

-          در تلوزیونهای خارجی آخر شب این خبرپخش می شود که رهبر معظم انقلاب با موسوی ملاقاتی داشته اند و پیگیری مطالبات از طریق قانون را گوشزد کرده اند.

25 خرداد  

-          رئیس دانشگاه تهران کشته شدن دانشجویان در درگیریهای کوی دانشگاه را تکذیب می کند.

-          زهره کاظمی با اسم مستعار زهرا رهنورد در تجمع دانشجویان در دانشگاه تهران شرکت می کند و بر کشته شدن دانشجویان در کوی دانشگاه تاکید می کند.( این مسئله احتمالا ارتباطی با گفته سعید حجاریان دارد که زمانی اعلام کرده بود که اصلاحات نیاز به خون دارد). از این پس سناریوهای کشته سازی شروع می شود.

-          در این روز میر حسین موسوی اعلام می کند که توصیه مؤکد آن است که افراد معترض به صورت مسالمت آمیز مخالفتهای مدنی خود را ادامه دهند.

-          ستاد موسوی از مردم می خواهد که در راهپیمائی انقلاب تا آزادی حضور به هم رسانند. افرادی همچون کروبی، موسوی، هادی غفاری، محمدرضا خاتمی، زهرا رهنورد، فائزه هاشمی، ابطحی و... حضور پیدا می کنند وبرخی به سخنرانی می پردازند.

-          کارشناسان تعداد تجمع کنندگان را 650 تا 700 هزارنفر تخمین زدند.

-          بعد از ظهر عده ای از افراد که بعدها وابستگی برخی از آنها به سازمان مجاهدین خلق ( منافقین ) مشخص گردید، به حوزه مقاومت 117 بسیج واقع در اطراف میدان آزادی حمله ور می شوند تا آنجا و اسلحه خانه آن را به تصرف در آورند. در این درگیری حدود شش نفر از مردم عادی، بسیجیان و حمله کنندگان کشته می شوند.

 

26 خرداد

-         مقام معظم رهبری با نمایندگان کاندیداها و دست اندرکاران انتخابات دیدار و برپی گیری اعتراضات از طریق قانونی تأکید کردند. ایشان پیشنهاد شمارش ده درصد از آراء را به صورت تصادفی اعلام کردند. کدخدائی  سخنگوی شورای نگهبان قصه آن روز را این گونه بازگو می کند:

  ... نوبت به آقای دانش‌جعفری – نماینده‌ی ستاد آقای رضایی - رسید که ایشان دیگر مستقیماً رهبر بزرگوار انقلاب را خطاب قراردادند و گفتند شما در صحبت‌های خود در کردستان از یکی از کاندیداها جانب‌داری کردید و این مطلب موجب شده که مثلاً چنین اتفاقی بیفتد.

( مقام معظم رهبری در این مورد و ) از نظر بحث مصداقی گفتند: « اتفاقاً آقای موسوی در ملاقاتی که با من داشتند، گفتند که مصداق آن صحبت‌های شما من هستم وآقای کروبی هم که آمدند یک موقع پیش من، گفتند که مردم می‌گویند که مصداق سخنان رهبری آقای کروبی است. پس اگر این‌طور هست و آن آقایان هم خودشان استنباط کرده‌اند که مصداق صحبت‌های من هستند، چطور شما می‌گویید که من مثلاً از کاندیدای دیگری دفاع کردم؟».

....صحبت‌ها که تمام شد و تقریباً جلسه رو به اتمام بود، نمایندگان دو کاندیدای معترض اصرار بر ابطال انتخابات داشتند. این را باید بگویم که آقایان به‌صورت مصداقی وارد بحث نشدند، بلکه عمده‌ی بحث آنها روی مناظرات و نیز اقدامات دولت قبل از برگزاری انتخابات بود. برخی آقایان می‌گفتند که چون آقای احمدی‌نژاد در مناظره صحبت کرده، صلاحیت ندارد. رهبری پاسخ فرمودند که «صلاحیت امر دیگری است و در جاهای دیگر باید تعیین بشود.»
رهبری فرمودند: «این صحبت‌های شما هیچ مبنای قانونی ندارد. اگر تخلفی صورت گرفته، که شورای نگهبان این‌جا هست، وزارت کشور هم هست که باید برخورد بکند. اگر شما ادعایی دارید، بروید از طریق شورای نگهبان پیگیری بکنید و شورای نگهبان هم مکلف است به شکایت‌های شما رسیدگی بکند. وزارت کشور هم به همین صورت. بازشماری و بررسی کنید؛ تا هر زمانی که فکر می‌کنید این مسئله می‌تواند مشکل شما را حل بکند. ما هم به شورای نگهبان و وزارت کشور می‌گوییم که موضوع را تعقیب بکنند تا برای شما اطمینان ایجاد بشود، ولی
این‌که می‌گویید ابطال بشود، این حرف خلاف قانون است، این را کسی نمی‌تواند بپذیرد. پذیرش ابطال انتخابات یعنی این‌که بزنم توی دهن چهل میلیون!
»
این دفاع محکم رهبری بود از حقوق و آراء مردم. یعنی رهبر انقلاب این‌ بار در کسوت دفاع از آراء مردم و دفاع از جمهوریت وارد میدان شدند.

... زمانی که بحث رسمی جلسه تمام شد، دوباره رهبر انقلاب فرمودند که اگر مطلب دیگری هست، مطرح کنید. جناب آقای آخوندی از ستاد آقای موسوی وقت گرفتند که تا آن‌موقع هم صحبتی نداشتند. آقای آخوندی خطاب به رهبر انقلاب گفتند که « ما می‌دانیم اگر تمام صندوق‌ها را بازشماری کنید، تخلف عمده‌ای به دست نمی‌آید، ولی مشکل و مسئله‌ی عمده‌ی ما صلاحیت آقای احمدی‌نژاد است».  باز رهبری فرمودند «این یک امر دیگری است. شما اگر نسبت به صندوق‌های آراء بحث دارید، مطرح بکنید، ولی بحث صلاحیت در جای دیگری بررسی شده و در زمانی دیگری می‌شود به آن پرداخت».[1]

-          در این روز شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی تجمع میدان ولی عصر را اعلام می کند که در آن آقای حداد عادل به عنوان یکی از نمایندگان مردم تهران در آنجا به سخنرانی می پردازد و امکان تقلب در انتخابات را رد می کند.

-          ستاد انتخاباتی میر حسین موسوی میدان ونک را محل تجمع طرفداران خود اعلام می کند که به خاطر غیر قانونی بودن موجب در گیری تجمع کنندگان با نیروی انتظامی و بسیجیان می شود. جمع مذکور به طرف جام جم حرکت می کنند و در نزدیکی جام جم فائزه هاشمی ضمن سخنرانی برای جمع مذکور مسائل به وجود آمده پس از انتخابات را دیکتاتوری می خواند.

-          فائزه  در حین همین تجمع توسط برخی نیروهای امنیتی از داخل تجمع به بیرون از محیط منتقل می شود. که بعدها به بازداشت چند ساعته معروف شد. اما کلیپ حضور او در این تجمع به فاصله چند ساعت توسط بلوتوث و اینترنت منتشر گردید. [ با این وجود اکبر هاشمی رفسنجانی بعدها در مورد این واقعه به کوثری نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی ضمن اظهار ناراحتی از دستگیری فائزه اظهار می دارد که او برای خوردن ساندویچ به خیابان رفته بوده که به ناحق وغیر قانونی دستگیر می شود].[1] . القاب را آقای کدخدائی ذکر کرده است.

احمد جهان بزرگی
احمدجهان‌بزرگی_ متولد 1334 در شیراز هستم. تاکنون تالیفات متعددی را در زمینه اندیشه‌های سیاسی در اسلام، و هم‌چنین حکومت دینی به رشته تحریر درآورده ام. معرفی: سوابق تحصیلی: کارشناسی علوم سیاسی از دانشگاه تهران_ کارشناسی ارشد علوم سیاسی از دانشگاه شهید بهشتی_ دانشوری علوم سیاسی از دانشگاه تربیت مدرس_ دکترای علوم سیاسی گرایش جامعه شناسی سیاسی از دانشگاه تهران_ تحصیلات حوزوی در سطح خارج فقه و اصول فعالیت‌های اجرایی: مدیر گروه علوم سیاسی (شورای نقد کتب دانشگاهی) پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی_ مدیر گروه علوم سیاسی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی_ مدرس سطح دو حوزه علمیه عضو هیأت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی_ فعالیت های آموزشی : تدریس دروس علوم سیاسی و معارف اسلامی در دانشگاه های تهران تدریس دروس اصول فقه و مظفر در حوزه های علمیه تدریس دروس ریشه های انقلاب اسلامی، اندیشه سیاسی در اسلام، فقه سیاسی، نظام سیاسی و دولت در اسلام، روش تحقیق در علوم سیاسی، مبانی سیاست، روش تحلیل سیاسی و متدلوژی تفسیر سیاسی_ کتابها: اصول سیاست و حکومت/ پیشینه تاریخی نظریه ولایت‌فقیه/ اندیشه سیاسی امام خمینی/ درآمدی بر نظریه دولت در اسلام/ متدولوژی تفسیر سیاسی/ آزادی سیاسی/ درآمدی بر تحول دولت در اسلام/ اصول تحلیل و بررسی/ روش پردازش داده‌ها/ مقالات: پیشینه تاریخی ولایت فقیه / قبسات// نخبگان در جامعه اسلامی (مجموعه مقالات) / راه انقلاب// جستاری در استراتژی برخورد آمریکا با ایران (مجموعه مقالات) / جرعه جاری// نظام سیاسی و دولت در اندیشه امام خمینی / نشریه دانشگاه اسلامی// انقلاب عدالتخواهی در دو اندیشمند معاصر آن / نشریه دانشگاه اسلامی// شیخ فضل اله نوری و میرزای نائینی تضاد یا سوء تفاهم / نشریه قبسات// سیری در اصول کلی اندیشه ائمه مکتب هدایت (مجموعه مقالات) / تأملات سیاسی// اصول اندیشه سیاسی در اسلام و مغرب /(مجموعه مقالات) / تأملات سیاسی// مدخلی بر مبانی علم سیاست (مجموعه مقالات) / تأملات سیاسی// ( برای دیدن کلیه مطالب لطفا به آرشیو مطالب مراجعه نمائید )
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :