روشنگر
وبلاگ دکتر احمد جهان بزرگی استاد دانشگاه و عضو هیآت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی
کلمات کلیدی مطالب
نویسنده: احمد جهان بزرگی - ۱۳۸٩/۱٠/٧

نقد:

سلام

همانگونه که جنابعالی مستحضرید موضوع حقوق بشر و خصوصا نقض حقوق بشر در شورای حقوق بشر و علی الخصوص در فرایند بازنگری دوره ای جهانی مورد برسی قرار می گیرد . در این مجامع نمایندگان رسمی 192 کشور و همچنین نمایندگان سازمان های غیر دولتی حضور دارند .

 غرض ار طرح مسایل فوق این است که صرفآ طرح موضوع نقض حقوق بشر از جانب یک فرد ( هر چند فردی شناخته شده باشد ) نمی تواند مبنای ادعای جرم علیه دولت و کشوری شود و هر ادعای نیازمند مستندات متقن می باشد .

 البته می دانم که حضرتعالی زحمات زیادی را برای پیگیری این مسایل دنبال می کنید اما به جهت غنی بخشی به موضوع و همچنین کاربردی نمودن  مسئله مورد طرح و ..... پیشنهاد می کنم بهروایی واعتبار مسایل مطروحه بیشتر توجه گردد .

موفق باشید .

*********************************************************************

پاسخ نقد:

باسمه تعالی

باسلام خدمت شما مخاطب محترم

1- هیچ مکتبی به اندازه شریعت اسلام نمی تواند حقوق بشر را به جهانیان عرضه کند.

2- شورای حقوق بشری که جنابعالی به آن اشاره داشته اید، شورائی است که معمولا تحت نفوذ کشورهای استعمارگر غربی است. پس نمی توان به مصوبات آن اعتماد کرد. اگر فردا روزی این شورای حقوق بشر همجنس بازی را به عنوان یکی از حقوقهای اساسی انسانها اعلام کرد آیا ما می توانیم به آن اعتماد کرده و بگوئیم چون شورای مذکور گفته پس درست است؟

3- سازمان کنفرانس اسلامی چند سال پیش منشوری تحت عنوان " حقوق بشر اسلامی " را منتشر کرده است. پس اولا حقوق بشر اسلامی با حقوق بشر لیبرالیستی متفاوت است. ثانیا ما بندهائی ازحقوق بشرمجمع نمایندگان کشورها و سازمانهای غیر دولتی که با اسلام مغایر باشد را قبول نداریم.

4- بنده در این نوشته های " غرب و حقوق بشر "، به آن دسته از نقض حقوقهائی بیشتر اشاره می کنم که بر اساس استدلالات و اصول پذیرفته شده خود غربیها است مانند تبعیض نژادی، تبعیض جنسیتی ، نقض حقوق کودکان و .....  هنوز مغایرت های اعمال آنها با احکام الهی را مطرح نکرده ام.  

5- امروزه غربی ها به حرفهای بسیاری از افراد ضد انقلاب و ضد اسلام، بدون هیچ مدرک قابل قبولی، توجه می کنند و ایران را متهم به نقض حقوق بشر می کنند؛ آیا ما نمی توانیم به حرفهای یک استاد دانشگاه مقیم آمریکا که مطالب خود را با استفاده از اسناد و مدارک رسمی آمریکائیها مطرح می کند استناد کنیم؟   

احمد جهان بزرگی
احمدجهان‌بزرگی_ متولد 1334 در شیراز هستم. تاکنون تالیفات متعددی را در زمینه اندیشه‌های سیاسی در اسلام، و هم‌چنین حکومت دینی به رشته تحریر درآورده ام. معرفی: سوابق تحصیلی: کارشناسی علوم سیاسی از دانشگاه تهران_ کارشناسی ارشد علوم سیاسی از دانشگاه شهید بهشتی_ دانشوری علوم سیاسی از دانشگاه تربیت مدرس_ دکترای علوم سیاسی گرایش جامعه شناسی سیاسی از دانشگاه تهران_ تحصیلات حوزوی در سطح خارج فقه و اصول فعالیت‌های اجرایی: مدیر گروه علوم سیاسی (شورای نقد کتب دانشگاهی) پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی_ مدیر گروه علوم سیاسی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی_ مدرس سطح دو حوزه علمیه عضو هیأت علمی پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی_ فعالیت های آموزشی : تدریس دروس علوم سیاسی و معارف اسلامی در دانشگاه های تهران تدریس دروس اصول فقه و مظفر در حوزه های علمیه تدریس دروس ریشه های انقلاب اسلامی، اندیشه سیاسی در اسلام، فقه سیاسی، نظام سیاسی و دولت در اسلام، روش تحقیق در علوم سیاسی، مبانی سیاست، روش تحلیل سیاسی و متدلوژی تفسیر سیاسی_ کتابها: اصول سیاست و حکومت/ پیشینه تاریخی نظریه ولایت‌فقیه/ اندیشه سیاسی امام خمینی/ درآمدی بر نظریه دولت در اسلام/ متدولوژی تفسیر سیاسی/ آزادی سیاسی/ درآمدی بر تحول دولت در اسلام/ اصول تحلیل و بررسی/ روش پردازش داده‌ها/ مقالات: پیشینه تاریخی ولایت فقیه / قبسات// نخبگان در جامعه اسلامی (مجموعه مقالات) / راه انقلاب// جستاری در استراتژی برخورد آمریکا با ایران (مجموعه مقالات) / جرعه جاری// نظام سیاسی و دولت در اندیشه امام خمینی / نشریه دانشگاه اسلامی// انقلاب عدالتخواهی در دو اندیشمند معاصر آن / نشریه دانشگاه اسلامی// شیخ فضل اله نوری و میرزای نائینی تضاد یا سوء تفاهم / نشریه قبسات// سیری در اصول کلی اندیشه ائمه مکتب هدایت (مجموعه مقالات) / تأملات سیاسی// اصول اندیشه سیاسی در اسلام و مغرب /(مجموعه مقالات) / تأملات سیاسی// مدخلی بر مبانی علم سیاست (مجموعه مقالات) / تأملات سیاسی// ( برای دیدن کلیه مطالب لطفا به آرشیو مطالب مراجعه نمائید )
نویسندگان وبلاگ:
مطالب اخیر:
کدهای اضافی کاربر :