اخباری از سران فتنه - 8

شهید دیالمه[1] و میر حسین

[ شهید دیالمه در دوره اول مجلس شورای اسلامی از طرف مردم مشهد کاندیدا و مورد حمایت علمای برجسته قم واقع شد و به عنوان نماینده مردم مشهد انتخاب گردید.
در شروع مجلس نیز به علت سن کم، عضو هیئت رئیسه سنی مجلس بود. پس از آن به عنوان ریاست کمیسیون شوراها در مجلس به ایفای مسئولیت پرداخت. شهید دیالمه هفتم تیرماه در حادثه بمب بگذاری منافقین در دفتر حزب جمهوری اسلامی به شهادت رسید.
شهید دیالمه در سال 60 که به عنوان نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی حضور داشت در حوزه های مختلف فعال بود و به سخنرانی های افشاگرانه مبادرت می ورزید. وی در یک سخنرانی بخشی از دیدگاه خود نسبت به میرحسین موسوی و زهرا رهنورد همسر وی را بیان کرده است].

 

....همین الآن افرادی کاندیدا هستن برای بعضی از وزارت خانه ها که به اعتقاد من خط فکریشون درست نیست ولی متأسفانه کاری نمی توانم بکنم فقط می توانم به اندازه یک رأی مخالف بهشون بدم . کار دیگه ای نمی تونم بکنم و یکی از نمونه هاش رو میگم الآن به شما که می تونم بگم ؛ آنهم آقای موسوی است. آقای سید(میر)حسین موسوی است، سردبیر روزنامه جمهوری اسلامی، اعتقادم بر این است که خط فکری او خط فکری جنبش مسلمان مبارز و پیمانه[2] ، البته نمی خواهم بگویم که عضو آن سازمان و جزء آن گروهه و چه هست، ولی سیستم فکریش همونه و اگر رجوع بکنید به روزنامه[3]، می بینید در خیلی از جاهاش این خط مشی رو طی می کند در حالی که من روزنامه و اینارو من از دید حزب نمی بینم بلکه من اینارو فقط از پایگاه ایشون می بینم و الا اینارو هیچ کدوم را به حساب حزب نمی گذارم و نه به پای سران حزب می گذارم ، و نه به عنوان نیروهای مومن، معتقد و مخلصی که در حزب هستند؛ بلکه شخصاً به حساب خود ایشون می گذارم و اگه دارم در اینجا می گویم به خاطر این است که در جلسات مکررحزب هم گفته ام اینها رو. موضع گیریهای روزنامه کم و بیش موضع گیریهای روزنامه امت است[4]. برای مثال ویژه نامه ای برای تختی چاپ می کنه، برای مصدق مطلب چاپ می کند، اما حتی یک خط در مورد آیت الله کاشانی نمی نویسد بروید ببینید در روزنامه های اون زمان رو اگر یک خط حتی یک خط در مورد آیت الله کاشانی قبل و بعد از سالگرد ایشان در این روزنامه آوردید من اسمم را عوض می کنم. اما ویژه نامه هایی درباره تختی چاپ می کنه در حالی که تختی فقط جزو جبهه ملی بوده و یک کشتی گیر بود والاشما به خاطر کشتی گیر بودنش از او الآن تمجید نمی کنید که، و نه فقط به خاطر جبهه ملی بودنش زیاد از او صحبت و مقاله چاپ می کنید و الا تختی هم همانند صدها هزار نفر کشتی گیر دیگر مانند سید عباسی، حبیبی و غیره داشتیم، چرا اونارو مطرحشون نمی کنن، چرا برای اونا ویژه نامه چاپ نمی کنن پس حتماً به خاطر بافت جبهه ملی اش بوده است، تجلیل هایی که از مصدق می کنن، بعد از اینکه آقای فلسفی در نماز جمعه علیه مصدق صحبت کرد مقاله ای علیه ایشون رو کدام روزنامه نوشت همین روزنامه جمهوری اسلامی که به اسم خیابان مصدق نوشت و شدیداً آن را کوبید ، که اینها اختلاف انگیز است. و حتی یک شب که من در آنجا صحبت می کردم تمامی این حرف ها را گفتم که بعد از صحبت های من آقای موسوی برای دفاع از خود  گفت: ما اینا رو نمی پذیریم به دلیل اینکه نمی خواهیم شیوه های " آناکرونیستیکی " را در ایران ایجاد کنیم. البته لفظ را اشتباه به کار می برد اما من برداشتی را که از گفتن این مطلب بیان کرد عرض می نمایم وگرنه معنایش این نیست. برداشت او این بود که شیوه های آناکرونیستیکی که ما یک چیزی رو که در سابق اتفاق افتاده و در تاریخ مجدداً بیایم آن را تطبیقش کنیم برتاریخ فعلی و به آن تجسم دهیم  وبزرگش کنیم، مثلاً اگر کاشانی یا مصدقی آن زمان بود حالا بیاییم الآن هم یک مصدق و کاشانی بسازیم. خوب اخیرا که امام در مورد مصدق صحبت هائی را کرد و گفت حتی او هم مسلم نبود و اینها تفاله های اویند. و حتی در صحبت دیروزش گفت که این ها مثل مصدق می خواهند رفراندوم انجام دهند، و اینقدر شدید مصدق را می کوبد، و آن تجلیل را از آیه الله کاشانی می کند برای ایشان پیغام فرستادم که امام هم مثل این که آناکرونیتیکی فکر می کنه؛ برخلاف آن دیدی که شما داشتید. خوب نه تنها من طرز تفکر ایشان را یک طرز تفکر دقیق منسجم بر اساس موازین اسلامی نمی دانم

البته سابقه های قبلی هم  درگروه های منفی داشته از جمله بودنش در گروه نخشب[5] که جزو بافت او بوده است و با پیمان و سامی در این باند نخشب بودند که بعد از مدتی از هم جدا شدند که پیمان گروه جنبش مسلمانان مبارز را درست کرد و سامی گروه جاما را درست کرد ولی ایشان ( آقای موسوی )هم به ظاهر می گوید که من مستقل هستم ولی در واقع همون شیوه فکری رو امروز داره و به اعتقاد من در داخل روزنامه هم دقیقاً این شیوه فکری رو اعمال کرده اگر مصاحبه های روزنامه با نماینده ها را ملاحظه کرده باشید یک دفعه می آید با فلان نماینده ای که عضو جنبش مسلمان مبارزه مصاحبه می کند. اگر دو هفته قبل دیده باشید مقاله بلند بالایی در صفحه اول با تیتر درشت از یکی از نمایدگان عضو جنبش مسلمانان مبارز در مورد قضیه تالبوت نوشته بود ومصاحبه می کند با آنها عکسهایشان را می اندازد عکس های مختلفی را درجاهای مختلف می اندازد و حتی یک بار عکس پیمان را در صفحه اول جمهوری اسلامی انداخت.

 

میرحسین موسوی زمانی که در حزب سوسیالیستی نخشب بود

......و اول انقلاب................

 


[1] . شهید عبدالحمید دیالمه اردیبهشت 1333 در تهران در خانواده ای مذهبی دیده به جهان گشود. پس از اخذ دیپلم طبیعی، تحصیلات علوم حوزوی را آغاز کرد. سیره و حدیث را نزد اساتید حوزه علمیه قم و علوم مختلف منطق، فلسفه و عرفان را نزد استاد شهید آیت الله مرتضی مطهری آموخت. او در سال 1352 به دانشگاه فردوسی مشهد وارد شد و مدرک دکترای داروسازی را از این دانشگاه در تاریخ 14 اسفند 1358 کسب کرد.
شهید دیالمه در دوران جوانی و فعالیت هایش، ارتباط مستمری با افرادی چون مطهری و بهشتی داشت. وی مجبور به زندگی مخفی در طی سال های 1352 الی 56 جهت فعالیت های مبارزاتی با رژیم پهلوی شد و سرانجام توسط ساواک دستگیر شد اما به دلیل اینکه ساواک مدرک معتبری علیه او نداشت، آزاد شد.
دیالمه از همان ابتدای ورود به دانشگاه، اقدام به تأسیس کتابخانه اسلامی و جذب افراد مذهبی کرد. جلسات دعای کمیل از سوی وی برای اولین بار در سطح دانشگاه برگزار گردید و پس از مدتی در سطحی گسترده تر در حرم امام رضا (ع) ادامه یافت. تشکیل و مدیریت گروه های چند نفره جهت نشر افکار اسلامی شیعی همراه با آموزش های عقیدتی و سیاسی از کارهای تشکیلاتی دیگر وی بود. او در این اثنا چندین بار توسط ساواک دستگیر شد. شهید دیالمه در طی سال های 55-54 ساماندهی حرکت های دانشجویی و مردمی را علیه رژیم عهده دار بود و به انسجام گروه های مختلف دانشجویی در زمینه مبارزاتی می پرداخت. وی در همان سال پیروزی انقلاب به تشکیل مجمع احیای تفکرات شیعی دست زد. وی از اعضای شورای هفت نفره اولیه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی استان خراسان بود.
دیالمه به همراه افرادی چون هاشمی نژاد، کامیاب و واعظ طبسی، شورای اولیه حزب جمهوری اسلامی را در خراسان تشکیل دادند. از فعالیت های وی در اوایل انقلاب، شرکت در جلسات مناظره و بحث با نمایندگان گروه های مختلف انحرافی در دانشگاه و شهر بود.
او از جمله افردی بود که به شدت با افکار گروه هایی چون منافقین مخالفت می کرد. وی همچنین از منتقدان نظرات و خطی مشی سیاسی- مذهبی بنی صدر بود. دیالمه مدت ها قبل از ریاست جمهوری بنی صدر بود. دیالمه مدت ها قبل از ریاست جمهوری بنی صدر نسبت به وی نظر مساعدی نداشت و هیچ گاه از وی حمایت نکرد و حتی گروهی تشکیل داد تا مدارک و اسناد برضد بنی صدر و فعالیت های وی گردآوری کنند.
شیهد دیالمه از جمله افرادی بود که با ارائه مدارک جهت اثبات عدم کفایت سیاسی بنی صدر موجب عزل وی شد. سخنرانی های گوناگون در شهرهای تهران، قم و مشهد که پس از نمایندگی مجلس گسترش یافت از جمله دیگر فعالیت های او بود. تاکنون حدود 400 ساعت از سخنرانی های این شهید بزرگوار گردآوری شده است.
شهید دیالمه در دوره اول مجلس شورای اسلامی از طرف مردم مشهد کاندیدا و مورد حمایت علمای برجسته قم واقع شد و به عنوان نماینده مردم مشهد انتخاب گردید.
در شروع مجلس نیز به علت سن کم، عضو هیئت رئیسه سنی مجلس بود. پس از آن به عنوان ریاست کمیسیون شوراها در مجلس به ایفای مسئولیت پرداخت. شهید دیالمه هفتم تیرماه در حادثه بمب بگذاری منافقین در دفتر حزب جمهوری اسلامی به شهادت رسید.
شهید دیالمه در سال 60 که به عنوان نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی حضور داشت در حوزه های مختلف فعال بود و به سخنرانی های افشاگرانه مبادرت می ورزید. وی در یک سخنرانی بخشی از دیدگاه خود نسبت به میرحسین موسوی و زهرا رهنورد همسر وی را بیان کرده است

[2] . خط فکری جنبش مسلمانان مبارز نزدیک به خط سازمان منافقین ( یعنی التقاط سوسیالیزم با اسلام ) بود. تفاوت آنها با منافقین این بود که آنها مبارزه مسلحانه بر علیه جمهوری اسلامی را قبول نداشتند زیرا باعث از بین رفتن همه سازمانهای سوسیالیستی ( التقاطی ) در مقابل انقلاب می دانستند. امروزه این جنبش با نهضت آزادی نزدیک شده است. یعنی عقیده به التقاط میان لیبرالیزم و اسلام دارند. چون این ریاست این جنبش را فردی به نام دکتر حبیب الله پیمان بر عهده داشت و دارد آن را گروه " پیمانیها " می نامیدند.

[3] . مقصود روزنامه جمهوری اسلامی در آن زمان است.

[4] . نام روزنامه پیمانیها " امت " بود.

/ 0 نظر / 31 بازدید