یادداشت شماره 1 ..... آیا اعتقاد به حکومت اسلامی واجب است؟

یادداشت شماره 1

.

آیا اعتقاد به حکومت اسلامی واجب است؟ 

.

.... باسمه تعالی.....
• معنی این سؤال این است که آیا می توان به یک نظام " لیبرال دمکراسی "، " سوسیال دمکراسی "، "ناسیونالیستی"، " سلطنتی مطلقه "، " سلطنتی مشروطه غیر مشروعه " اعتقاد داشت و آن را پذیرفت یا خیر؟
به دلایل زیر اعتقاد به حکومت اسلامی واجب است و اعتقاد به حکومتهای دیگر جایز نیست:
• 1- جامعه انسانی بدون حکومت نمی تواند به حیات تکاملی خود ادامه دهد. امام علی ع دراین خصوص و در برابر کسانی که معتقد به عدم لزوم حکومت بودند می فرمایند: " مردم ناچار از داشتن حکومت می باشند نیک کردار باشد یا بد کردار". معنای این سخن امام این است که درجامعه انسانی حکومت بد بهتر از بی حکومتی است. ارسطو فیلسوف یونانی و شاگرد افلاطون نیز می گوید: " جامعه بدون حکومت، یا جامعه خدایان است یا جامعه جانوران وحشی ". یعنی جامعه اگر جامعه انسانی باشد حتما نیازمند حکومت است. 
• 2- هر حکومتی قانونی دارد، که مردم تحت حاکمیت آن باید از آن تبعیت داشته باشند. البته نیاز جامعه به قانون آنقدر بدیهی است که با کمی تأمل حاصل می شود. امروزه شاهد هستیم که حتی یک جامعه بیست خانواری مستقر در یک آپارتمان نیز به قانون نیاز دارند. 
• 3- خداوند تبعیت اختیاری از قانون غیر الهی را ممنوع نموده است. پیامبر ص در این خصوص می فرمایند: "کسی که مخلوقی را اطاعت کند که اطاعت او اطاعت خدا نیست به تحقیق کافر است ". ( البته کفر در اینجا کفر اعتقادی نیست بلکه کفر عملی است ).
قرآن نیز می فرماید: هیچ گرایشی به ظالم نداشته باشید که آتش شمارا فرا می گیرد (وَ لا تَرْکَنُوا إِلَى الَّذینَ ظَلَمُوا فَتَمَسَّکُمُ النَّار)( هود /113) وقتی قرآن می فرماید هیچ گرایشی نداشته باشید یعنی به طریق اولی خودتان را تحت حاکمیت قانون ظالم هم قرار ندهید. امام صادق ع نیز گرایش را در برخورد با " صفوان شتردار" این گونه تعریف می کنند: " اگر تو فقط این مطلب را در ذهن داشته باشی که فرد ظالم قرض گیرنده شتران تو سالم بر گردد این جایز نیست " پس پذیرفتن حاکمیت قانون فرد ظالم به طریق اولی گناه است.
قرآن اما در تعریف ظالم چه می گوید؟ قرآن می فرماید، ظالم کسی است که احکامی که صادر می کند مبتنی بر "ما انزل الله " نباشد. آنجا که می فرماید: کسانی که به ما انزل الله حکم نمی کنند آنها کافر....ظالم.....وفاسق هستند. [ وَ مَنْ لَمْ یَحْکُمْ بِما أَنْزَلَ اللَّهُ فَأُولئِکَ هُمُ الْکافِرُونَ.... هُمُ الظَّالِمُون.... هُمُ الْفاسِقُون ( مائده 44- 47)]. 
4- براین اساس وجوب اعتقاد به حکومت مبتنی بر ما انزل الله که همان حکومت اسلامی است، اثبات می گردد. زیرا "الاسلام هو التسلیم " و این تسلیم مطلق در برابر فرامین الهی است.

/ 0 نظر / 21 بازدید