مقاله 9 : یاران انقلاب را دریابید.

باسمه تعالی

 

 یاران انقلاب را دریابید

( که تنها نیروهای مدافع انقلاب در برابر حملات نرم و سخت دشمن هستند )

 

از زمانی که  یک سمت جدید مدیریتی را بر عهده گرفته ام، به علت تجربه ای که در دوران تدریس درس " انقلاب اسلامی و ریشه های آن " در دانشگاه شهید بهشتی داشتم ( که آن را باز گو می کنم ) برآن شدم تا نیروهای هم عقیده با خودم را به عنوان مشاور مورد مشورت تقریبا دائمی قرار دهم تا  رضایت آنها را فراهم کنم ، حتی اگر نظری مخالف نظر بنده بدهند که نهایتا مجبور شوم از ایده خود عقب نشینی کرده وآن را بپذیرم؛ زیرا این نیروهای هم عقیده هستند که از مدیریت مدیر و تصمیماتش دفاع می کنند و حتی در مقاطع حساس نزد سلسله مراتب از او به گونه ای دفاع می کنند که نظر سلسله مراتب را به خدمات او جلب نموده و مدیریت او را تداوم می بخشند.

اما همین افراد هم عقیده با مدیر به سرعت از طرف افراد " غیر همسو " و " غیر هم عقیده " شناسائی شده و مورد هجمه قرار می گیرند و به گونه ای این هجمه ها سنگین است و گاه به سر حد تهدید نیز کشیده می شود که مقاومت در برابر آنها کار هر کسی نیست ( که این مسئله مهم از طریق مطالعه وقایع بعد از انقلاب تا کنون قابل آزمون است ). پس نتیجه این می شود که افراد ضعیف حلقه نیروهای هم عقیده و همسو یا منفعل می شوند و یا به جرگه مخالفین می پیوندند و کم کم مدیر مذکور تنها شده و او هم در برابر مخالفین تاب توان را از دست می دهد تا نهایتا از جانب سلسله مراتب کنار گذاشته می شود. چرا؟ ... چون مخالفین زیادند و مدافع هیچ !!  ( در نظامهای مردم سالار برای برخی مدیران، مردم سلسله مراتب هستند. دقت کنید ).

البته بنده اگر چه پیه تنها شدن را به تن خود مالیده ام و از آنجا که به پست و مقام دلبستگی ندارم برکناری توسط سلسله مراتب را خوشایند تر از ماندن برسر پست و سمت می دانم ( به تأسی از آن امامی که فرمود من حکومت کردن بر شما را از آب بینی بز که در اثر عطسه خارج می شود پست تر می دانم ). به همین خاطر دست از موضع اصولی استفاده از نیروهای هم عقیده بر نداشته ام و همچنان از آنها حمایت می نمایم.

اما داستان دانشگاه شهید بهشتی چه بود؟ .... عرض شد که در آن دانشگاه درس انقلاب اسلامی می دادم. گاه در اثنای مطالب درسی پیش می آمد که برای به دست آوردن دل کسانی که با انقلاب همراه نبودند انتقاداتی را به نظام وارد می کردم ( البته به حق نه به ناحق ) و یا  انتقادات مخالفین را پذیرفته با آنها همراهی می کردم ؛ که این باعث رنجش نیروهای طرفدار انقلاب می شد و آنها را از من دور می کرد. البته بعد از مدتی نیز متوجه می شدم که نتوانسته ام مخالفین را جذب نموده و یا حتی آنها را در مخالفت تعدیل نمایم پس احساس می کردم " از اینها مانده و از آنها رانده شده ام ". بر این اساس از آن پس رویه خود را تغییر دادم و سعی در عدم رنجش موافقین انقلاب نمودم که نهایتا این تجربه بر مدیریت بنده تأثیر گذاشته است که شرح دادم.

همه این مقدمه چینی ها برای این بود که به یک واقعیت دراجتماع بپردازم و به مسئولین نظام مقدس جمهری اسلامی هشدار دهم که باعث نشوید به خاطر به دست آوردن دل افرا مخالف، معاند، غیر همسو و غیر هم عقیده کاری بکنیم که طرفداران نظام جمهوری اسلامی از دست بروند و دل آنها را هم به دست نیاورده باشیم.    

اما از واقعیت موجود در جامعه به دو نمونه ملموس اشاره می کنم:

1-                  اگر خاطرتان باشد در یکی از مناسبتهای برگزار شده در دوره ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد یکی از خواننده های معروف جامعه که به عنوان یک چهره ماندگار معرفی شد با رئیس جمهور مصافحه ای انجام داد. یعنی به تعبیر بنده احساس شد که یک همسوئی و نه یک هم عقیده ای با رئیس جمهور در آن جلسه به نمایش گذاشته شد. بنا بر اخبار رسیده از آن پس به قدری آن هنر مند محترم مورد هجمه قرار گرفت که نتوانست مقاومت کند وباز هم بر اساس اخبار رسیده برای اعلام برائت در صدد بر آمده تا آخرین آلبوم خود را به یک بدکاره سیاسی که یکی از ضد انقلابی ترین زندانیان نظام جمهوری اسلامی است تقدیم کند.

2-                  در جشنواره عمار حامد زمانی، خواننده جوان و انقلابی کشور عزیزمان ایران از طرف خانواده های معظم شهدا مورد تقدیر ویژه قرار گرفت. بر اساس اخبار رسیده، مشارالیه از داخل و خارج مور هجمه و تهدید قرار گرفته است. که البته تصور بنده این است که این برادر انقلابی جزء مقاومین است و انشاءالله هرگز مکر معاندین در او اثر نخواهد کرد.

3-                  در مراسم اختتامیه سومین جشنواره بین المللی تلویزیونی جام جم یکی از هنرپیشه های نه چندان جالب که مدت زمان زیادی بعد از انقلاب در جارج زندگی می کرد و معلوم نیست بعد از این همه سال با چه هدفی به کشور باز گشته است ، مورد تکریم ویژه قرار گرفت. شاید تصور افراد دست اندر کار این بود که با این کار موفق به همسو نمودن نامبرده با برنامه های انقلاب می شوند. اما این چنین نشد ودرمراسم افتتاحیه سی و دومین جشنواره بین المللی فیلم فجر همین فرد پشت تریبون با تجلیل از بی هویت ترین و فاسدترین هنرپیشه های ایرانی فیلمفارسی و بعضا لس آنجلس نشین، دستمزد آن همه تکریم را به مسئولین نظام پس داد.

اما در پایان چند سؤال:

  1. به نظر شما نباید نیروهای همسو و هم عقیده با نظام جمهوری اسلامی از این پس مورد حمایت ویژه قرار گیرند و کمتر رنجیده شوند؟
  2. در قبال تهدیداتی که نسبت به افراد همسو با انقلاب و نظام می شود واقعا ما چه تمهیداتی فراهم کرده ایم؟
  3. سالهای قبل که از افراد نه چندان جالب تکریم ویژه به عمل نمی آمد چه کمبودی برای نظام جمهوری اسلامی فراهم می شد؟ و امروزه با تکریم آنها چه چیزی عاید ما می شود؟
  4. برای  نگهداری فرزندان واقعی نظام جمهوری اسلامی چه برنامه های مؤثری در دستور کار وجود دارد؟

 

بآرزوی توفیق

/ 0 نظر / 18 بازدید